Karaisalı’da Sofudede ve Şehitleri Anma Hazırlıkları

  • Yazının Tarihi: 25 Nisan 2018
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Kaledağı mahallesinde, adını Sofudede’den alan yerleşim yerinde “Sofudede’yi ve Şehitlerimizi Anma Programı” düzenlenecek.

Karaisalı Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla Sofudede Köyü İlim ve Kültüre Hizmet Derneği tarafından hazırlanan “Sofudede’yi ve Şehitlerimizi Anma” programı 29 Nisan Pazar günü saat 10’da Kaledağı mahallesinde bulunan Sofudede Türbesinde gerçekleştirilecek.

Sofudede İlim ve Kültüre Hizmet Derneği Başkanı Musa Tabak, Sofudede’nin 353 yıl önce Horasan’dan hicret ederek Anadolu’ya gelen ve Anadolu’nun manevi mimarlarından biri olduğunu belirterek, “Orta Asya’da Hoca Ahmet Yesevi hazretleri 99 bin derviş yetiştirip İslamiyeti doğru olarak irşad ve tebliğ etmek üzere İslam alemine gönderilmiştir. Miladi 1071 yılında Alparslan’ın Malazgirt zaferiyle Anadolu’nun kapıları açılmış, Orta Asya’dan alimler, sofiler gelmeye devam etmiştir. Seyfettin Arif döneminde yetişen nakşi tarikatının sofilerinden olan Sofu Dede, Çoban Dede, Cabbar Dede, Bulamaç Dede, Erkeş Dede, Arpaç Dede, Koyun Dede adındaki yedi sofi Osmanlı Sultanı 4. Mehmet döneminde miladi 1648-1687 yıllarında Erzurum Bölgesinden, oradan Elazığ, Malatya üzerinden Çukurova’ya gelmişlerdir. Bu sofiler İslamiyeti ehli sünnete göre anlatmak için bu bölgelerde hizmet etmişlerdir. Sofu Dede de bu bölgede kalan manevi bekçilerdendir” dedi.

29 Nisan Pazar Günü saat 10.00’da düzenleyecekleri anma gününün göndere bayrağın çekilmesi, saygı duruşunu yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayacağını ifade eden Sofudede İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Özcan, Kuran-ı Kerim okunmasından sonra da minikler tarafından ilahiler söyleneceğini ve ardından dua edileceğini bildirdi. Yapılacak konuşmalardan sonra anma programına katılanlara Yörük geleneklerine uygun ikramların yapılacağını kaydeden Özcan, anma gününe katılmak isteyenler için 29 Nisan Pazar Günü sat 08.00’de Tellidere Demirel Petrol İstasyonu önünden araçların kaldırılacağını söyledi.

Sofudede Türbesinin çevre düzenlemesini yapan, yol sorununu çözen ve döşediği kilit parkelerden dolayı Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’a teşekkür eden Sofudede İlim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Özcan, “Tüm halkımızı düzenlediğimiz anma günümüze bekliyoruz” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın